Petra Kyselková - Vaničkování a plavání kojenců
Zdravý pohyb pro děti i jejich maminky ...
volejte
+420 777 572 342

Manipulace s miminky

Kurz Manipulace s miminky je určen zejména budoucím rodičům, ale také rodičům s malými dětmi (od narození do cca 4. měsíce jejich věku), kteří se rozhodli osvojit si způsob zacházení s miminkem, jenž je v souladu s jeho potřebami a podporuje jeho psychomotorický vývoj. Kurz vychází z nejmodernějších poznatků v oblasti psychomotorického vývoje.Manipulace s miminkem - Kurz pro maminky

Nošení, zvedání, pokládání, otáčení a přebalování jsou běžné úkony, které provázejí vaše miminko po celý den. Cílem kurzu je ukázat rodičům, jak manipulovat a pracovat s dítětem v souladu s jeho potřebami, vývojovými možnostmi i nejnovějšími poznatky v oblasti psychomotorického vývoje. Rodiče také získají informace o způsobu správné a účinné stimulace dítěte na podporu jeho přirozeného vzpřimování i celkového psychomotorického vývoje. Nedílnou součástí kurzu je praktický nácvik polohování a manipulace s miminkem.

Obsah kurzu

Stimulace dítěte (v náruči i na podložce) ke zvládnutí správného prvního a druhého vzpřímení, lezení a stoupání
Posílení bříška, eliminace záklonů hlavičky a zapažování paží za úroveň ramen atd.
Zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku a sprchování
Vhodná posloupnost a provedení jednotlivých pohybových aktivit při rozvoji dítěte
Praktický nácvik manipulace a vhodného polohování miminka
Případná další témata dle dotazů účastnic a účastníkůStimulace dítěte

Petra Kyselková - akreditovaná instruktorka plavání a pohybové výchovy kojenců, batolat a dětí předškolního věku, jež vychází ze světově uznávané metodiky Evy Kiedroňové o plavání kojenců, batolat a předškoláků. Je též absolventkou kurzu plavání ve vaničkách, různé typy potápění. Matka tří dětí.

Kurz probíhá v pohodlí vašeho domova, popřípadě na vzájemně domluveném jiném místě a v domluveném čase . Délka kurzu cca 1-2h. Většinou jsou potřeba dva kurzi.

Cena kurzu 800-1000,-Kč dle  vzdálenosti – cena zahrnuje:

 • teoretickou část
 • praktickou část ( trénuje se na panence)
 • cestu

Zásady správné manipulace se spokojeným miminkem

Manipulace s maličkým miminkem má svá pravidla, pokud je dlouhodobě nerespektujete, můžete své děťátko nevědomky poškozovat a zapříčinit nejrůznější odchylky v pohybovém vývoji, nebo již vrozené dispozice k nim umocnit. Děťátko může být v nepohodlných polohách dokonce i více plačtivé.

Každé miminko v bříšku je schoulené přibližně do tvaru písmene „U“. Typicky esovitého zakřivení páteře potom dosahuje až v období lezení. I proto bychom s malými miminky, která ještě nelezou, měli manipulovat v polohách, jež tuto skutečnost i další odlišnosti nezralého pohybového aparátu respektují. Asi nejznámější je tzv. klubíčko, to si miminko intuitivně spojuje s pocitem bezpečí a jistoty – v klubíčku dítko snáze uklidníme, ukonejšíme, cítí naší blízkost, vůni, teplo a slyší tichý tlukot srdce. I zvídavý mrňousek může být v klubíčku spokojený; z vyvýšeného klubíčka má rozhled a zároveň jste v těsném kontaktu.

Všimněte si, jak malé mrně reaguje, když se mu něco opravdu nelíbí. Křičí, je napružené a natažené jako provázek, prohýbá se jako luk dozadu. Tento model však může fungovat i obráceně! Polohovou nejistotou lze u dítka vyvolávat negativní reakce! I když je pravdou, že po čase si i maličký capart zvykne, že s ním rodiče manipulují hůř, než kočka s koťaty a přestane to řešit, což se bohužel nedá říci o jeho pohybovém aparátu.

7 základních zásad správné manipulace s miminkem

 1. S miminkem manipulujte pomalu a jemně. Vyvarujte se prudkých pohybů, které mnohé citlivé děti dráždí k pláči!
 2. V žádné poloze nedovolte záklon hlavičky.
 3. Všechny polohy by měli být symetrické.
 4. Děťátko nikdy neuchopujte za krk! Ruka by v takových polohách měla být položena pod hlavičkou, druhá bývá obvykle pod zadečkem, popř. drží stehýnko.
 5. Dítko nikdy neposazujte (nestavte, nechoďte s ním) dřív, než to zvládne samo. V žádném případě je nepřitahujte do sedu za ruce, a to ani tehdy vydrží-li chvíli sedět sami. Do sedu (stoje) se prostě musí dostat bez vaší asistence. Až tehdy je na to pohybový aparát přirozeně připravený!
 6. Kupodivu nevhodná pozice pro nošení je i hojně užívaná svislá poloha čelem k rodiči, kdy vzhledem k tělíčku poměrně velká hlavička velmi namáhá páteř, která v této poloze nemá sama oporu. Svisle lze bezpečně nosit děti až tehdy, zvládnou-li sami polohu na všech čtyřech.
 7. Při jakékoliv manipulaci se vyhněte tlaku na páteř, ta je u maličkých miminek z velké části chrupavčitá. Chybnou manipulací páteř přetěžujete, až deformujete!

Pro informace o metodě se podívejte na ukázky Evy Kiedroňové z pořadu Sama doma 

www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-sama-doma/414236100171006/
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-sama-doma/414236100171008/

Manipulace s miminkem

“Co si mám vzít sebou do porodnice?” nebo “Jak poznám, že už je ten správný čas jet do porodnice?” anebo výběr samotné porodnice je pro nastávající rodiče to první oč se zajímají. Jakmile budete znát odpovědi na tyto otázky napadlo vás …

… BUDU UMĚT SPRÁVNĚ ZVEDAT, NOSIT a POLOHOVAT NA BŘÍŠKO naše vytoužené miminko?

Správná manipulace s miminky, nebo-li správné zacházení s kojenci, je nesmírně důležitá z mnoha důvodů. Nošení, zvedání, otáčení a přebalování jsou manipulační techniky, které dítěti nabízíme v průběhu celého dne, a tím velmi výrazně ovlivňujeme jeho vývoj. Nevědí-li rodiče na co dávat pozor, mohou udělat hodně chyb, které pak negativně zasáhnou do jeho psychomotorického vývoje s možnými následky vadného vzpřímení těla.

Cílem je naučit rodiče manipulovat a pracovat s dítětem v souladu s jeho potřebami, vývojovými možnostmi i nejnovějšími poznatky v oblasti psychomotorického vývoje. Předat rodičům informace o způsobu správné a účinné stimulace dítěte na podporu jeho správného vzpřimování i celkového psychomotorického vývoje.

Obsahem kurzu správné manipulace s miminky je také:

 • správná manipulace s miminky v náruči i na podložce ke zvládnutí správného prvního a druhého vzpřímení, lezení, stoupání, jak posílit bříško, jak eliminovat záklony hlavičky a zapažování paří za úroveň ramen atd.
 • správná manipulace s miminky při zvedání, nošení, chování v náruči, pokládání, uklidňování při pláči, přetáčení, polohy k sociálním kontaktům, odpočinkové polohy, přebalování, polohy k mytí zadečku a sprchování.
 • informace o důležitosti správné posloupnosti a kvality provedení jednotlivých pohybových aktivit při rozvoji dítěte.

Novinky

příměstské tábory

pořádáme příměstské tábory